Jak ustalić sposób zarządzania pieniędzmi w związku

Nie mam ambicji tworzenia instrukcji, jak regulować kwestie finansowe w związku. Poniżej daję wam jednak parę podpowiedzi, taką ściągawkę, na co zwracać uwagę przy ustalaniu sposobu zarządzania pieniędzmi.
Na co szczególnie uważać przy ustalaniu sposobu zarządzania pieniędzmi w związku:
 • Oddzielcie miłość i pieniądze – zajmowanie się osobno miłością i osobno pieniędzmi pozwoli wam skupić się na jednym i drugim. To znaczy jeśli rozmawiacie o kwestiach finansowych, to niech to będzie praktyczna, wręcz techniczna rozmowa, jak najrozsądniej rozwiązać budżetowanie, regulowanie zobowiązań finansowych, zagospodarowanie nadwyżek itd. Nie traktujcie przyjętych rozwiązań jako dowód na to, kto kogo bardziej kocha, czy kto jest w związku ważniejszy.
 • Jeżeli chodzi o kwestie budżetu domowego, to polecam wam blog Michała Szafrańskiego „Jak oszczędzać pieniądze”. Blog Michała jest kopalnią wiedzy na ten temat.
 • Wypracujcie rozwiązanie, w którym nikt nikogo nie wykorzystuje finansowo i nikt nie czuje się wykorzystywanym.
 • Jeżeli ustalacie, że dajecie sobie prawo do własnych wydatków, to nigdy nie wtrącacie się, ani nie krytykujecie partnera za to, na co wydaje swoje pieniądze. Krytyka to także złośliwe, acz zabawne komentarze, żalenie się do rodziny i przyjaciół, itp. Sprawa wydatków własnych należy do każdego z partnerów.  No comments – NEVER!
 • Rozmawiajcie o pieniądzach jak dorośli – jeśli w dyskusji ujawnią się jakieś silne emocje, starajcie się zastanowić się, skąd się biorą i co za nimi się kryje. Możecie uznać, że kwestia finansów w związku na tyle was porusza, że chcecie poradzić się specjalisty – coacha lub psychologa.
 • Nigdy nie traćcie z oczu najważniejszego celu, dla którego jesteście razem i pamiętajcie, że pieniądze, to tylko pieniądze.
 • Priorytetem niech będzie dla was szacunek do drugiej osoby. Szukajcie w partnerze wartości poza finansowych i pielęgnujecie je. Komunikujcie również jasno partnerowi, co w nim, poza sukcesami finansowymi,  cenicie.
 • Rozmowy o pieniądzach warto przeprowadzać w miarę wcześnie, kiedy zaczynacie wspólnie mieszkać. Najpóźniej w momencie decyzji o podejmowaniu wspólnych zobowiązań, takich jak na przykład wspólny zakup mieszkania, czy chociażby wspólne zainwestowanie w psa, decyzji o posiadaniu dziecka czy decyzji o małżeństwie. Co prawda mądre przysłowie mówi, nie składaj obietnic, kiedy jesteś szczęśliwy.
 • Pamiętajcie, że jeśli jest taka potrzeba, możecie w porozumieniu z partnerem zmieniać zawartość ustaleń w zależności od waszej sytuacji materialnej. Możecie próbować różnych rozwiązań, aż wypracujecie sobie optymalne dla was. Choć i ono z czasem może się zmienić.
 • [/dtr_checkmark_list]

  Jeżeli uważacie, że lista ta powinna być wzbogacona o kolejne złote zasady, piszcie.

  2 Replies to “Jak ustalić sposób zarządzania pieniędzmi w związku”

  • Ewelina

   Bardzo fajny artykuł. Zwięzłe podsumowanie najważniejszych zasad i wartości. Temat zarządzania finansami w związkach jest wciąż tematem tabu. Spotykając się ze znajomymi rozmawiamy o wielu kwestiach jak. praca, podróże, dzieci etc. Czasem pozwalamy sobie na bardziej prywatne rozmowy z przyjaciółmi, ale nigdy nie spotkałam się z sytuacją żeby znajomi, a nawet przyjaciele, wymieniali się doświadczeniem w zarządzaniu kasą w swoich związkach. Wciąż jest to delikatny temat, który przecież nas wszystkich dotyczy i każdy ma jakiś sposób na radzenie sobie z tym problemem.

   Ja osobiście szanuje swojego partnera i jego potrzeby, natomiast sprawy które dotyczą nas obojga omówiliśmy na początku wspólnego życia. Dzięki temu właśnie nie dochodzi pomiędzy nami do zgrzytów i możemy się skupić właśnie na miłości!

   Super że ktoś tak otwarcie porusza ten temat – chętnie będę śledziła dalsze artykuły na tym blogu!

   Odpowiedz
  • Małgorzata Wejtko

   Dziękuję za Twój komentarz. Cieszę się, że uznajesz temat bloga za potrzebny.

   Odpowiedz

  Zostaw swój komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *