Jak optymalnie dobrać prezenty?

Pieniądze dają szczęście …, gdy je wydajemy na innych, chociażby w postaci prezentu. Niektórzy czynią to chętnie, inni mniej i to nie dlatego, żeby brakowało im funduszy. Po prostu nie mają pomysłu. Nie wiedzą jaki prezent może sprawić rzeczywistą radość obdarowanemu. Zwłaszcza jeśli wręczają go rok po roku. Tymczasem handlowcy starają się by w kalendarzu znalazło się coraz więcej świąt, które obligują do wręczania podarków. Zaczyna się już w styczniu od Dni Babci i Dziadka, potem Walentynki, wielkanocny króliczek, Dzień Matki, Dzień Dziecka, Dzień Ojca, itd., a w międzyczasie urodziny i imieniny.

 

Jak sprawić przyjemność najbliższym?

Wręczyć prezent, który będzie mówił w ich języku miłości. Nie wszyscy traktujemy podarki tak samo. Jedni ich potrzebują, by czuć się kochanymi. Inni odczytują miłość z konkretnych gestów i działań. Więcej na ten temat przeczytasz w poście „Komu nie warto kupować prezentów, a kto musi je dostać”. Jak poznać jaki język miłości przemawia do osoby, którą chcemy obdarować? Jeśli nie możesz zrobić z nią testu, uważnie obserwuj, co sprawia jej przyjemność, lub zapytaj jakie miłe przeżycia lub prezenty pamięta.

 

Dla przypomnienia

Języki miłości to: wyznania, dotyk, atrakcyjny czas razem, opieka i podarunki.

 

Poniżej dobrałam propozycje prezentów, które w Twoim imieniu przemówią w poszczególnych językach miłości.

 

Jeśli jej językiem miłości są wyznania,

to możesz założyć, że osoba, którą chcesz obdarować, będzie poruszona wszystkim, co do niej  napiszesz – w postaci listu, ozdobnej kartki lub laurki, ręcznie wymalowanej dla dziadka czy babci.

Gdy chcesz by prezent był bardziej nowoczesny, zrób spersonalizowane magnesy na lodówkę, nagraj wyznanie i opublikuj na YouTube, czy wybierz inny atrakcyjny nośnik (a może billboard na głównym skrzyżowaniu). To tylko parę przykładowych pomysłów. Chodzi o to, żeby głównym elementem prezentu było wyznanie miłości i przywiązania.

 

W przeszłości popularne były radiowe czy telewizyjne koncerty życzeń, gdzie

wdzięczna wnuczka Madzia składała życzenia ukochanej Babci Marysi.

Dzisiaj możesz np. zamówić „Muzyczną pocztę Krzysztofa Gwiazdy”. Podczas pobytu w Austrii zauważyłam, że wciąż popularne jest tam składanie starszym osobom życzeń poprzez gazetowe ogłoszenie, najlepiej ze zdjęciem. Mnie wydawało się to sztuczne, no ale takie publiczne życzenia przemawiają zwłaszcza do tych, których językiem miłości są wyznania.

 

Jeśli językiem miłości osoby obdarowywanej jest dotyk,

to z pewnością warto wydać pieniądze na  masaże. Oczywiście dopasowane do wieku i stanu zdrowia – rehabilitacyjne lub kosmetyczne. Nie fundujmy raczej babci spa, jeśli nie ma doświadczenia z takimi przybytkami, lecz już wybranie się tam w towarzystwie wnuczki może być dla niej ogromną przyjemnością. Sprawdza się też sprezentowanie wizyty u kosmetyczki, czy nawet własnoręcznie zrobiony manicure, A jeśli i tego nie potrafimy, to zawsze możemy solenizantkę/a mocno przytulić i uściskać. Przy zasobniejszym portfelu możemy pokusić się o wspólny wyjazd do uzdrowiska. Ostatnio spotkałam taką zachwyconą babcię w beczce z termalną wodą w Hotelu Eco Active w Uniejowie.

 

Jeśli miłość przemawia poprzez atrakcyjne spędzanie czasu,

masz szerokie pole do inwencji w zależności od środków, które chcesz i możesz wydać. Od darmowego spaceru po ciekawej okolicy czy udziału w spotkaniu autorskim ulubionego pisarza, poprzez wyprawę do kina czy teatru, a może muzeum lub galerii, czy nawet podróż do innego miasta lub kraju. Ważne aby było to nowe przeżycie, w którym z przyjemnością i zaciekawieniem będziecie razem uczestniczyć. Niedawno natknęłam się na relację szczęśliwej mamy, której córka zafundowała godzinę tanga z profesjonalnym danserem, uwiecznioną w sesji fotograficznej.

 

Jeżeli bliska osoba odczytuje miłość z przysług i gestów opieki,

to należy się zastanowić, czego najbardziej potrzebuje i co dałoby jej największą radość?  Miejmy dosyć dużo wyczucia i taktu, żeby nie zamieniać w prezent normalnych, codziennych gestów opiekuńczych, takich jak zakupy czy zawiezienie do lekarza, a z drugiej strony, żeby nie czynić niechcianych przysług.

Mój przyjaciel dostał na swoje okrągłe urodziny od dorosłych dzieci prezent w postaci remontu mieszkania. Był zachwycony, nie tylko rozmiarem remontu (ma 4 dzieci!), a także faktem, że wszystko odbyło się, kiedy wyjechał na urlop. Mniej zachwycona była jego partnerka, z którą nikt nie skonsultował ani kolorystyki, ani rodzajów użytych materiałów. Z jej punktu widzenia był to nietrafiony prezent, wręcz obraźliwy dla niej, bo pokazujący, że niewiele ma do powiedzenia w tej rodzinie. Przeczytaj post „5 najbardziej wkurzających prezentów”. Przyda Ci się, by wiedzieć, jakich prezentów unikać.

Podarunki dla Babci i Dziadka to sama przyjemność, bo zazwyczaj każdy Twój przyjazny gest  będzie przez nich odczytany pozytywnie. Ich doświadczenie życiowe sprawiło, że mają raczej niewygórowane oczekiwania. Starsi ludzie należą często do pokolenia, które woli dawać niż brać, dlatego okazalsze prezenty mogą być krępujące. Cieszyć ich będzie po prostu pamięć, odwiedziny, kontakt.

Jeśli oferujesz prezent w postaci wspólnego przedsięwzięcia, koniecznie ustal jego konkretny termin. I doprowadź do realizacji – nie pozwól aby prezent się nie odbył! Bo w prezentach tak naprawdę ważna jest PAMIĘĆ.

 

Masz fajny pomysł na prezent, z którejś z powyższych kategorii i chcesz się nim podzielić?

 

 

3 Replies to “Jak optymalnie dobrać prezenty?”

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *