Pieniądze dają szczęście – zobacz kiedy i jak

Wiele ośrodków naukowych na całym świecie bada relacje między stanem finansów a poczuciem szczęścia. Badacze szczęścia odkryli, że to, czy czujesz się szczęśliwy, nie zależy od Twojej zasobności materialnej. Według najnowszych badań Twoje poczucie szczęścia aż w 50% zależy od materiału genetycznego Twojej rodziny.  Co więcej pozytywny wariant genu szczęścia występuje w niektórych krajach częściej niż w innych, np. w Danii, Szwecji, ale też w Kolumbii czy Meksyku. Natomiast otoczenie, a więc także twoja rzeczywistość materialna ma tylko 10% wpływ na poczucie szczęścia!

 

 6 przypadków, kiedy pieniądze mogą dać szczęście:

 

1. Pieniądze zwiększają poczucie szczęścia, gdy masz naprawdę mało

I Ci rośnie. Naukowcy obliczyli, że  przyrosty zasobów finansowych dają szczęście do pewnego poziomu. Dokładniej do ok. 75 tys. euro rocznie (badanie University of British Columbia). Powyżej tej sumy przyrosty dochodów już nie powodują wzrostu poczucia szczęścia. Tymczasem, bez względu na to ile już mają, ludziom wydaje się, że jeśli będą mieli 2 razy więcej, to będą 2 razy szczęśliwsi. Z badań Harvard Business School wśród milionerów wynika, że tak nie jest. Od pewnego poziomu zamożności przyrost szczęścia jest minimalny. Ponieważ mamy coraz mniej potrzeb do zaspokojenia. No bo ile można mieć kolejnych domów, jachtów, samolotów i pozostałych gadżetów. Trochę inne badanie  zrobił Jeff Desjardins, który sprawdził jak poziom PKB na głowę przekłada się na poziom szczęścia mieszkańców danego kraju obliczony przez World Happiness Report 2017. Pisze o tym Maciek Samcik,  na portalu „Subiektywnie o finansach”. Z badania wynika, że poziom szczęścia wzrasta wraz ze wzrostem PKB na głowę –  by zatrzymać się ponownie na poziomie 60 tys. Powyżej tej kwoty „poziom szczęścia w zasadzie przestaje zależeć od pieniędzy”. Jeff Desjardins dziwił się, dlaczego mieszkańcy niektórych krajów, np. arabskich nie czuli się szczęśliwi mimo wysokiego PKB na głowę. W tych krajach właśnie gen szczęścia występuje o wiele rzadziej. W przeciwieństwie do Meksyku, który w raporcie szczęśliwości jest wysoko, a gen jest częstszy. Polskiemu PKB na głowę daleko jeszcze do 60 tys. USD. Jest więc szansa na przyrost szczęścia związany z jego wzrostem, zwłaszcza jeśli będą rosły nasze płace.

 

2. Pieniądze dają szczęście gdy wydajesz je na innych

Coraz więcej uczonych bada wpływ hojności na szczęście. M. in. badania Uniwersytetu Notre Dame w Indianie wykazały, że im bardziej hojni byli respondenci, tym mieli wyższe poczucie szczęścia. W innym szeroko zakrojonym badaniu z 200 tys. respondentów udowodniono, że dzielenie się pieniędzmi ma pozytywny wpływ na szczęście w 120 z 136 krajów (93%).

Amerykańska badaczka szczęścia Sonja Lyubomirsky wykazała, że gdy jesteś hojny, to zaczynasz doceniać własną sytuację życiową. Przestajesz zaprzątać sobie głowę jakimiś małymi problemami. Uczestnicząc w akcjach charytatywnych nawiązujesz nowe relacje, zbierasz doświadczenia – pamiętamy entuzjazm wolontariuszy WOŚP.

Co ciekawe, gdy jesteś hojny, nie tylko czujesz się lepiej ze sobą, lepiej także myślisz o tych, którzy z Twoich pieniędzy korzystają.

Kolejne eksperymenty wśród szczęśliwców, którzy dostali 5000 dolarów nagrody pokazały, że ci, którzy wydali je na innych (na rodzinę, przyjaciół czy potrzebujących) – mieli wyższy poziom szczęścia.

 

3. Pieniądze dają szczęście, gdy dzięki nim możesz spełniać prawdziwe potrzeby.

Najważniejsze jest jak używamy pieniędzy. Sonja Lyubomirsky twierdzi, że czujesz się szczęśliwy, jeśli dzięki finansom zaspakajasz potrzeby związane z rozwojem, relacjami interpersonalnymi i autonomią. A więc zdobywanie rozmaitych umiejętności, podróże czy studia, kontakty z rodziną i przyjaciółmi czy własne locum. Natomiast zaspakajanie potrzeb konsumpcyjnych rozwija postawę materialistyczną, a ta rozwala poczucie szczęścia.

 

4. Pieniądze dają szczęście, lecz na krótko.

Duży napływ gotówki – wygrana, nagroda, podwyżka,  porusza i cieszy tylko przez chwilę. Szybko się z nią oswajamy i przyzwyczajamy. Dan Gilbert z Harvardu badał szczęśliwców, którzy wygrali w lotto. Po 3 miesiącach euforii, wrócili do wyjściowego poziomu szczęścia, określanego przez geny.

 

5. Pieniądze dają tylko trochę szczęścia, lecz często chronią przed dużym nieszczęściem,

twierdzi Bogdan Wojciszke w książce „Kobieta zmienną jest”. Zbadali to uczeni z British Columbia University. W rozłożonym na lata badaniu studentów w USA, sprawdzono, że jeśli na początku kariery najważniejsze były dla nich sukcesy finansowe, to jeśli nie udało im się ich osiągnąć, 20 lat później mieli o wiele niższą satysfakcję z życia. Tego związku nie obserwowano, jeśli odnieśli sukces lub stawiali sobie inne cele życiowe. Także badania prowadzone wśród inwalidów, wykazały, co zresztą można było przewidzieć, że kalectwo bardziej dokucza uboższym z nich.

 

6. Nawet cudze pieniądze dają szczęście, pod warunkiem, że jest ich mniej

Naukowcy twierdzą, że najbardziej wpływ pieniędzy na szczęście widać, gdy porównujemy się z innymi. Promieniejemy szczęściem, gdy jesteśmy „najbogatsi” z całej wsi. Wolimy mieć obiektywnie znacznie mniej i być w otoczeniu, które ma jeszcze mniej od nas, niż mieć dwa razy tyle i żyć wśród ludzi, którzy są od nas znacznie bogatsi. Badanie z 1998 roku pokazało, że ludzie wolą żyć w świecie, gdzie zarabiają 50 000 dolarów, podczas gdy inni mają 25 000, niż zarabiać dwa razy więcej, a więc 100 tys. gdy otoczenie będzie miało aż 200 tys. USD. (Jak czuje się mężczyzna, który zarabia mniej niż jego partnerka poczytaj „On ma mniej – i jak się z tym czuje„.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *