Gdy unikacie tematu pieniędzy…

Nie rozmawiasz z partnerem o pieniądzach? Zobacz, co się będzie działo lub już się dzieje.

 

Kłócicie się o byle co

Jeśli nie wiadomo o co chodzi, chodzi o pieniądze – tę zasadę możesz zastosować w Twoim związku. Często kłócicie się o drobiazgi dotyczące zakupów, o nadmiarową tubkę pasty, o avocado, które zgnije w lodówce, o dodatkową bagietkę?  Jeżeli między wami wybuchają niezrozumiałe kłótnie „nie wiadomo o co”, to przy braku ustaleń finansowych, możesz przyjąć, że  to o kasę właśnie chodzi. Problem nienazwany zazwyczaj nabrzmiewa. Narasta złość, która znajdzie ujście w awanturze z dowolnego powodu.

Kiedy kłócimy się o jakąś bzdurę, nie musimy na serio zajmować się prawdziwą analizą związku. Wykrzykiwanie obelg lub pretensji –

„bo ty zawsze… bo ty nigdy…”

nie wymaga oparcia na faktach, ani wyciągania wniosków. Po awanturze, gdy nagromadzone emocje znalazły ujście, a zadane rany nie są zbyt głębokie, można dalej o pieniądzach nie rozmawiać.

Kłótnie pojawiają się najczęściej wtedy, gdy któreś z partnerów (a czasem oboje) ma poczucie krzywdy, lub niesprawiedliwości. Jeżeli do tego czujesz bezsilność wobec zachowań partnera, wybuch „wulkanu złości”, jak nazywa to dr Lidia D. Czarkowska, nastąpi nieuchronnie.

 

Jazda bez trzymanki

Jeśli nie rozmawiacie o pieniądzach, to nie możecie umówić się na pewne reguły w tym zakresie. Zwolennikom totalnej wolności może to bardzo odpowiadać, choć dla niektórych  będzie to przypominało poruszanie się po drogach w kraju bez przepisów drogowych. Z pewnością poradzą sobie sprytniejsi, i silniejsi… Przez pewien czas może być nawet mniej kolizji. Natomiast dochodzenie, kto zawinił, może być długie i kosztowne. Niektóre pary oświadczają z dumą, „U nas temat pieniędzy nie istnieje i nie ma z tym problemu”.  Na wszelki wypadek przeczytaj wpis „Dlaczego tak trudno o pieniądzach rozmawiać”.

 

Czym są pieniądze dla partnera?

Jeżeli nie rozmawiasz o pieniądzach, to nie wiesz, czym są one dla partnera.

Czy znasz jego/jej :

  • potrzeby w kwestiach zabezpieczenia finansowego?
  • priorytety – jakie miejsce w osobistej hierarchii wartości zajmują pieniądze?
  • historię finansową – straty czy zyski? Początek od zera czy złota łyżeczka już w kołysce?
  • historię finansową rodziny – jak rodzina rozwiązywała kwestie finansowe? Kto zarabiał a kto trzymał kasę?

Znajomość „historii i geografii” partnerów  jest niezbędna do zrozumienia ich zachowań i tego, co jedna strona uważa za „normalne”, a druga już nie.

 

Skąpiec czy utracjuszka?

Gdy nie rozmawiasz o pieniądzach, to brak wiedzy zastępujesz fragmentarycznymi obserwacjami. Często nieprawidłowo interpretujesz jakieś zachowania, bo nie wiesz, co leży u ich źródła. Zaś Twój mózg, idący na skróty, szybko tworzy sobie pewien stereotyp na temat drugiej strony. I już wiesz, że masz do czynienia ze skąpiradłem lub utracjuszką, pracowitym liczykrupą czy facetem z gestem, fantastą czy zimną materialistką. W przyszłości będziesz mieć tendencję do interpretowania wszystkich zachowań związanych z wydatkami zgodnie z przyjętym przez Ciebie stereotypem.

Jeżeli uważasz, że Twój partner nadmiernie liczy się z pieniędzmi, to nawet  suty prezent, skwitujesz –

„Ale się szarpnął. To do niego niepodobne!”.

Jeśli masz go za utracjusza, to ten sam prezent będzie przyjęty:

„ I po co to?!  Przecież nie trzeba było. Znowu wydajesz pieniądze!”.

 

Czym pieniądze są dla Ciebie?

Jeżeli nie rozmawiasz o pieniądzach, to może być również tak, że nie wiesz, jaką rolę pieniądze odgrywają w Twoim  życiu.

  • Nie znasz własnych potrzeb i priorytetów w tym zakresie.
  • Nie rozumiesz, dlaczego tak chętnie chodzisz na zakupy, lub przeciwnie, nigdy nie masz przy sobie ani grosza.
  • Nie ogarniasz kwestii finansowych, a może wygodniej jest Ci ich nie ogarniać ?

 

Tam, gdzie nie ma informacji, tam szaleją emocje.

Ta zasada potwierdza się również w przypadku pieniędzy.

Zrozumienie wzajemnych potrzeb, poznanie i zaakceptowanie priorytetów, pewna życzliwa tolerancja dla słabości – już tylko to pozwoliłoby parom na wyeliminowanie wielu konfliktów z pieniędzmi w tle.

 

A co się dzieje w Twoim związku, kiedy nie rozmawiacie o pieniądzach?

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *