Zainwestuj 15 złotych by odnowić smak miłości

Za parę dni Walentynki. To czas handlowych żniw w kolorze czerwonym i różowym. Internet wypełniają serduszka i misie, czerwone komplety bielizny i biżuteria.  Niektórzy negują to święto, zbrzydzeni jego handlowym wymiarem. Realistycznie lub wręcz cynicznie reagują na potrzebę miłosnych westchnień wspartych falą prezentów.

Ja szczerze je polecam, szczególnie parom z dłuższym stażem. Zwłaszcza tym, których związek powoli traci swój smak. Lub od jakiegoś już czasu smakuje tak samo. Jedno z nieubłaganych praw miłości mówi, że z czasem zawsze przyzwyczajamy się do tego, co jest. Nawet jeśli to najlepsze, co nam się w życiu przytrafiło. Tak pracuje nasz mózg – nastawiony na wyszukiwanie nowych zagrożeń i nowych okazji. Ze względu na ekonomię wysiłku, przestaje zwracać uwagę, na to co znane i oswojone. Jeżeli chcesz utrzymać zainteresowania partnerem, od czasu do czasu twórz sobie sytuację, gdy możesz popatrzeć na osobę, z którą jesteś, świeżym spojrzeniem, z lekkiego dystansu. I niech temu posłużą Walentynki.

 

Przepis na Walentynkę Wdzięczności:
1. Wybierz kartkę, która spodoba się Twojemu partnerowi, Twojej partnerce. Wydasz na to góra 15 złotych.
2. Usiądź i odpowiedz sobie na 3 pytania:
 • Za co jesteś partnerowi/partnerce głęboko wdzięczna?
 • Co Twój mężczyzna/ Twoja dziewczyna wnieśli w Twoje życie?
 • Czego Cię nauczył/a?

 

Odpowiedz sobie szczerze. Nawet gdy jesteś osobą całkowicie samowystarczalną i  odnoszącą sukcesy. I nie lubisz pokazywać, że komukolwiek cokolwiek zawdzięczasz. A zwłaszcza osobą, która raczej daje, niż umie brać.

3. Wyraź to szczegółowo. Napisz to sobie na brudno.
4. Przeczytaj tekst „jej/ jego oczami”. Sprawdź czy słowa oddają Twoje rzeczywiste intencje.
5. Przepisz swój tekst na kartkę. Włóż do koperty, zaklej ją.
6. Pozwól znaleźć zaklejoną kopertę partnerowi, wręcz ją lub wyślij pocztą.

 

Dlaczego pisemne wyznanie wdzięczności jest takie ważne?

Gdy wyrażamy wdzięczność w naszym mózgu i ciele, uruchamiają się ciekawe procesy. Wydziela nam się dopamina, hormon nagrody. Rośnie pozytywne nastawienie do związku i partnera. Co więcej, badania naukowe wykazują, że wyraźnie rośnie chęć podtrzymywania relacji. I przekonanie, że wybór partnera był dobrą życiową decyzją A kto z nas nie miał wątpliwości, czy gdzie indziej trawa nie byłaby bardziej zielona…

 

Gdy czujemy wdzięczność, a jej nie wyrażamy, to tak jak gdybyśmy mieli prezent dla partnera, lecz  zapominali go wręczyć. Niektórzy z nas, zwłaszcza ci, do których miłość przemawia przez opiekę i usługi, uważają, że nie ma nad czym strzępić języka. Codzienne zachowanie mówi więcej niż 1000 słów. Przecież już raz powiedzieli, że kochają (dowiedz się, jak przemawia miłość).  Tymczasem  wiele badań pokazuje, że słowa wdzięczności, te przekazywane i te przyjmowane, mają pozytywny wpływ na poczucie szczęścia, o czym pisze m.in. badaczka Sonja Lyubormisky.

 

Jeszcze jeden powód, dlaczego warto zainwestować 15 zł.

Dodatkowo, pisemne wyrażenie wdzięczności poprawi zdrowie Twoje i partnera/ki.  Wpływ neurologiczny wdzięczności jest niezwykle szeroki. Zmniejsza poziom kortyzolu, a więc ma wpływ na stres, a nawet depresję. Wdzięczność obniża ciśnienie krwi i poprawia pracę serca. Wpływa pozytywnie na układ immunologiczny i stany zapalne. Reguluje również sen.

 

Zamiast szaleć za wymyślnym prezentem na Walentynki, wyraź wdzięczność za to, co związek wniósł w Twoje życie.

 

Powodzenia! Podziel się doświadczeniem, jak to zadziałało.

P.S. Taką walentynkę wdzięczności możesz też wysłać do przyjaciółki czy do siostry lub brata. Z pewnością ucieszy Twoich rodziców. Napisz ją także do swoich dzieci – jak rzadko jako rodzice zdobywamy się na refleksję, czego uczą nas dzieci i za co jesteśmy im wdzięczni.

To wspaniała okazja. Nigdy jeszcze tak mała suma nie zrobiła tak wiele dla Twego związku.

3 Replies to “Zainwestuj 15 złotych by odnowić smak miłości”

 • Mirka

  świetny pomysł i dobra instrukcja, bo faktycznie od dawna nie piszemy już listów i podpowiedź jak się do tego zabrać jest niezwykle cenna.
  Mirka

  Odpowiedz
  • Małgorzata Wejtko

   Słowa wdzięczności napisane na papierze, a nie np. w smsie, mają ogromną siłę- sprawdziłam na sobie. Dziękuję za feedback.

   Odpowiedz
 • Agnieszka

  świetna myśl. Sama chciałabym otrzymywać takie kartki. Miło by było też wracać do nich po latach.

  Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *